BAKIM KILAVUZU
 

Polyflor marka PVC Zemin kaplamaları, çok geniş renk seçenekleriyle zemin kaplamasında bir dünya lideridir. Özellikle ISO 9001, ISO 14001, CE, EN 649 sertifikalarına sahip olup maksimum 25 yıl garanti süreleriyle kalitesi dünyaca onaylanmıştır. Polyflor PVC zemin kaplamaları ürün dizisinde farklı talep ve ihtiyaçlara cevap verebilecek tüm ticari mekân ihtiyaçlarına sınırsız çözümler getirmektedir. Bu çözümlerden en önemlisi de en son teknoloji ile üretilmiş olması nedeniyle, ekonomik temizlik ve bakım yöntemleridir.

Polyflor poliüretan ürün serisi, kir birikmesine ve aşınmaya karşı direnç sağlayarak zemin kaplamasını koruyan bir poliüretan takviyesini içerir. Bu güçlendirilmiş koruma, cila gerektirmeyen bir bakım yapılmasına imkan verir ve genel temizlik giderlerinin önemli ölçüde azalmasını sağlar. Yapısında bulunan PUR (poliüretan) sayesinde hiçbir şekilde cila ve benzeri malzeme gerektirmemektedir.

Temizliğin performansı ürünün kalitesi ile eşdeğer olduğu göz önüne alındığında, ortalama yirmi yıllık kullanım ömrüne göre toplam maliyete bakıldığında, malzeme maliyeti %92 ile kalırken, temizlik maliyeti %8 dır. Yani, Polyflor’un ürettiği PUR ile güçlendirilmiş kaliteli bir ürünü seçerek, temizlikle ilgili işletme maliyetini düşürüp, karlı bir seçim yapılmış olunacaktır.
 


Aşağıdaki bakım talimatları, poliüretan takviyenin yararlarının azami düzeye çıkarılmasını ve zemin kaplamanızın uzun vadedeki görünüşünü olumsuz şekilde etkilemeden bakım giderlerinin azaltılmasını amaçlamaktadır.

İLK İNŞAAT TEMİZLİĞİ

    • Öncelikle temizlik yapılacak yüzey vakumlu süpürge ile toz ve pisliklerden arındırılır. Bütün gevşek döküntüler giderilir.

    • Zemin kaplaması üzerindeki bütün yapıştırıcı kalıntısı izlerinin nötr bir deterjan kullanarak nemli bezle çıkarılması sağlanır.

    • Gerektiği takdirde uygun bir temizlik tamponu takılı olan 1000 dd veya üzeri döner makine ile kuru perdahlama yapılır.

RUTİN BAKIM

• Aşağıdaki talimatlar, kural olarak verilmektedir ve uygulama sıklığı, görünüşü en uygun hale getirmek amacıyla değiştirilebilir.

GÜNLÜK BAKIM
• Toz ve gevşek kiri gidermek için bezle ya da paspasla silinir veya vakumla temizlenir.

• Daha önceden genel temizlik maddesi ve su karışımı ile hazırlanmış paspaslama kovasında ıslatılan temiz paspas, iyice sıkılarak zeminler paspaslanır. (kirlenmenin boyutuna göre, paspas kovasındaki su yenilenerek, paspaslama sayısı 2 veya 3 kez arttırılabilir.

• Paspaslama sonrasında zemindeki paspas neminin tamamen kuruması beklenir.

• Kuruyan zeminde paspas suyundan kalan tortunun mat bir görüntü oluşturması durumunda, zemindeki tortuyu yok etmek ve parlatmak için, pamuklu kuru mop paspas veya yüksek devirli makine ile pamuklu parlatma pedi (3M beyaz ped) kullanılmalıdır.

• Gerektiği takdirde inatçı lekeleri çıkarmak için nötr bir temizleme maddesi – krem deterjanlar - ile bezle silinebilir.

HAFTALIK BAKIM

• Zeminin görünüşünü değerlendirerek, gerektiği takdirde hafif perdahlama – uygun temizlik tamponu takılı olan 1000 dd veya üzeri döner makine ile kuru perdahlama yapılır.
 

VEYA
 

• Yoğun perdahlama – uygun bir temizlik tamponu takılı olan 1000 dd veya üzeri döner makine ve bir zemin bakım maddesi kullanılarak püskürtme ile temizlenir.

DÜZENLİ ARALIKLARLA BAKIM

• Zeminin görünüşünü değerlendirerek, zeminde kir birikmiş olması halinde duruma göre nötr veya alkalin deterjan kullanarak uygun bir temizlik tamponu takılmış olan bir ovma ve temizleme makinesi (yaklaşık 165dd) ile ovulur.

• Tamamen yıkanır ve kurumaya bırakılır.

• Cilanın yeniden oluşması için kuru perdahlama uygulanır.

• Bakım usulü, etkin bir engelleyici paspas sisteminin yerleştirilmesini gerektirir.

• Temizlik maddeleri ve deterjanlar, imalatçıların talimatlarına göre sulandırılmalıdır.
• Her zaman verilen Sağlık ve Emniyet kurallarına göre hareket edilmeli ve temizlik maddeleri ile deterjanları, imalatçıların talimatlarına uygun olarak sulandırılmalıdır.

• Çizilmeyi önlemek için masa ve sandalye bacaklarına koruyucu ayaklar takılmalıdır.

• Bu bakım talimatları, bir poliüretan takviyeye sahip olan poliüretan zemin kaplamaları serisi için verilmektedir.

 


GENEL TEMİZLİK

Uzun süre kullanılan ve periyodik olarak temizliği yapılan zeminde, üzerindeki insan sirkülasyonunun yoğunluğuna ve kullanıma göre bölgesel olarak kılcal çizikler oluşur ve her ne kadar günlük temizlik yapılsa da zamanla malzemenin renginde belli belirsiz renk değişimi meydana gelir. Bu renk değişimi temizlenemeyen kirlerin birikiminden kaynaklanır.

Bu durumda kirlenmenin sürecine göre genel temizlik yapılmalıdır. Bu temizlik için günlük temizlik periyodu aynen uygulanır. Son aşamada yapılan parlatma işleminde beyaz pamuklu ped yerine, düşük devirli makineye lifli ped (3m kırmızı mikrofiber ped) takarak ovma, yenileme ve parlatma yapılmalıdır. Kırmızı ped malzemenin yapısında bulunan PUR’ dan faydalanarak kılcal çiziklerin temizlenmesine katkıda bulunur. Fakat bu ped çok sık kullanılmamalıdır. Bu nedenle kırmızı ped minimum 6 ayda bir kullanılması, kirlenmenin yoğunluğuna (aşırı kirlenme yok ise) göre bu periyodun 12 aya kadar uzatılması tavsiye edilir. Kullanımın, dolayısıyla kirlenmenin çok yoğun olduğu koridor, kapı geçişleri gibi noktalarda lokal olarak kullanılabilir. Kırmızı ped ile Makine kullanımında, noktasal kullanımdan kaçınılmalı, sağa sola geniş yay formunda ve sürekli hareket ettirilmelidir.

NOT: Birçok durumda yukarıda belirtilen bakım usulü, zemin kaplamanızın en uygun görünüşü muhafaza etmesi için yeterli olacaktır. Ancak zemin bakımı için herhangi bir mekanik araç bulunmaması veya üzerinde çok dolaşılan alanlarda ilave koruma sağlamak istemeniz halinde bir madeni yer cilası uygulanmalıdır.

Ayrıca yerden temizlenmesi gereken kirin yaklaşık % 80’i kapıdan içeri girmiştir. Bu kirin % 90’ı etkin ve doğru boyutlarda seçilmiş bir paspasla önlenebilir. Geriye kalan oran için de yukarıda bahsedilen yöntemleri kullanarak malzemeyi en yüksek performansla kullanmanız mümkün olacaktır.

Sunulan bilgiler, yayın tarihinde doğrudur.

Ancak Polyflor Ltd., performansı veya kaliteyi olumsuz şekilde etkilemeyen değişiklikler yapma hakkını saklı tutmaktadır.

DÜZENLİ TEMİZLİK, ARA SIRA YAPILAN YOĞUN TEMİZLİĞE GÖRE DAHA UYGUN MALİYETLİDİR VE ZEMİN KAPLAMASI İÇİN DAHA YARARLIDIR.