Masif Parke

 • Zemin döşeme malzemeleri arasında en çok tercih edilen parke çeşitlerinden  biri olan ahşap parke, uzun ömürlü, ısı ve ses izalosyonu sağlaması, sistre  olabilmesinden dolayı masif parke yıllardır tercihlerimiz arasında ilk  sıralarda yer almaktadır. Ham madde olarak Afrika'dan ve uzak doğudan getirilen  taslak tomruklardan üretilmektedir. Üretim dayanıklı uzun ömürlü ve sert  ağaçlardan yapılmaktadır. Üzerinde 6   mm sistre payı ile ömür boyu sıcak ve sağlıklı ortamlar  sunmaktadır. Parke üretiminde, yüksek dayanıma sahip olmaları nedeni ile  yapraklı türler tercih edilmektedir. Bu amaçla mağazamızda yerli ve ithal ağaç  türlerinden olan meşe, Akçaağaç, kayın dışbudak, ceviz, teak, merbau, sapelli,  doussie, iroko, wenge, bambu ve jatoba kullanılmaktadır.

  Masif Parke Montajı
  Satın aldığınız masif parke, modern sistemler ile kurutulmuş ahşaptan  üretilmiştir. Döşeme esnasında iyi sonuç alınabilmesi için aşağıdaki hususlara  mutlak suretle dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Uygulama öncesinde
  * Parkenizi döşetmeyi düşündüğünüz tarihten en az 2 hafta önce döşenecek mekana koyunuz.
  * Eğer parkeniz naylon ile ambalajlanmış ise mutlak surette ambalajından çıkartınız.
  * Parke döşeme yapılacak zemin düzgünlüğünü kontrol ediniz.
  * Parke döşenecek zeminin kuruluğunu kontrol ettiriniz. Zemin istenen kuruluk nispetine ulaşmadan parkenizi döşetmeyiniz.

  Uygulama sırasında
  * Parke uygulanacak ortam ısının 15 C'den az olmaması tercih edilir.
  * Parkenizi solvent veya poliüretan esaslı tutkal ile zemine yapıştırın. Su esaslı tutkal kullanmayınız.
  * Döşeme işlemi bittikten sonra en az 2 hafta beklemeden sistre ve cila işlemini yaptırmayınız.
  * Bu bekleme süresinde parke yüzeyini korumak için kesinlikle naylon örtü kullanmayınız.

  Parke Döşeyeceğiniz Şap Zeminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Şap oldukça sıkı olarak dökülmüş olmalıdır. Çekiç ile şapın üzerine vurarak  çivi benzeri ucu sivriltilmiş bir maddeyi şapın üzerine sürterek zeminin  sıklığını ve yüzey sertliği konusunda bilgi sahibi olunabilir. Bu evsafta şapı  elde etmek için, şapın 400 dozdan düşük olmaması gerekir. Şapın yüzeyine çekiç  ile vurulduğu zaman iz kalmamalı ve çivi benzeri maddeler şapın üzerine  sürtüldüğünde derin izler ve toz oluşmamalıdır. Eğer şap aşırı derecede  tozlanıyorsa, tutkal uygulaması öncesinde mutlak surette bu tozlanmayı kesecek  bir astar kullanılmalıdır.